AHO: Brøndbys vej til Europa

AlleHaderOs’ Jonathan Holtegaard er i det positive hjørne, og kigger nærmere på Brøndbys muligheder for at spille europæiske i næste sæson.

(…)

Elleve pointt. Ikke mindre end elleve point er der fra Brøndby og til den Europa League-givende fjerdeplads. Det virker allerede nu som at ligaen mere eller mere er afgjort. FC København tager førstepladsen og dermed den direkte Champions League billet, mens FC Midtjylland og FC Nordsjælland skal kæmpe om sølvet, og dermed komme i Champions League kvalifikationen.

Der er dog en teoretisk mulighed for 5.-pladsen er nok, skriver Holtegaard, og det er i tilfælde af at begge de to pokalfinalister er at finde i ligaens top fire – altså en hjælpende hånd fra DBU Pokalen:

Hvis vi fastholder at 49 point skal være nok til femtepladsen til sommer, så mangler vi 31 point. I gennemsnit betyder det 2,06 point pr. kamp. Til sammenligning har Brøndby fået i gennemsnit 1 point pr. kamp i efteråret. Derfor lyder 2,06 point af meget lige nu, men omvendt altså også et scenarie der kan lade sig gøre.

Hvis vi derimod regner med, at vi selv kan spille os til Europa League uden hjælp fra DBU Pokalen, skal vi op og have fjerdepladsen. Gennemsnitsmæssigt kræver det 53 point i alt, hvilket vil betyde at Brøndby skal have 2,33 point pr. kamp.

Skriv et svar

Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

*

Disse HTML koder og attributter er tilladte: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>